Kratom v České republice – Připravovaná regulace a její pozitivní změny

Kratom v České republice – Připravovaná regulace a její pozitivní změny


Kratom, starobylá rostlina původem z jihovýchodní Asie, získává čím dál tím více na popularitě i v naší zemi. Využívá se především jako stimulant a ochrana před řadou zdravotních problémů, jako jsou chronické bolesti, úzkost, deprese nebo i nespavost. Nicméně, kvůli výdejním automatům a nelegitimním prodejcům, se v minulosti stalo, že byl kratom u nás spojován pouze s nelegálními drogami a nebezpečím. Nicméně, díky připravované regulaci a úpravě prodeje, která má začít platit v tomto roce, se situace zlepší a Kratom se konečně stane legální a regulovanou látkou.


Především je nutné zmínit, že vstupující regulace přinese určité, ale nutné změny. Od tohoto roku se omezí prodej Kratomu na osoby starší 18 let, což je plně v souladu s alkoholem a tabákovými výrobky. To bude znamenat, že kratom nebude dostupný pro mladistvé, kteří by ho mohli zneužívat a poškodit si tím zdraví. Zavedení tohoto opatření také chrání prodejce Kratomu, kteří by mohli nést odpovědnost za prodej nezletilým.

Další změna, která se blíží, je konec výdejních automatů, na které byl kratom nabízen. Tyto automaty byly často umístěny v méně přístupných částech města a nabízely kratom za nízké ceny bez jakýchkoliv legislativních omezení. Tento postup je výhodný pouze pro prodejce, ale pro uživatele, kteří neví, co si kupují a zda je Kratom legální, je to rizikový a nebezpečný způsob. Změny v dodavatelském řetězci, kdy budou prodejci muset prodávat Kratom pouze jako legální, licenční zboží, by mělo tuto negativní situaci zlepšit.

Dále, v rámci regulace, bude prodej Kratomu povolen pouze v případě jeho legálního a certifikovaného obsahu a reklamace budou řízeny důvěryhodnějším způsobem. Tento krok znamená eliminaci rizika nedostatečné jakosti, znečištění kratomové extrakce a také možnost nákazy (containate) mikrobiálními kulturami. Kratom bude pod kontrolou legislativy.

Co se týče prodeje Kratomu, pak bude probíhat výhradně prostřednictvím legitimních (legálních) prodejců – tedy pouze registrovaných prodejců. Jedině tak se eliminuje neziskový, nelegitimní prodej nebo riskantní “nákupy na černém trhu”


Regulace Kratomu v České republice je vítanou změnou, která přinese větší jistotu pro uživatele, vyšší kvalitu zboží a ochranu prodejců. Zavedení regulace a úprava distribučního řetězce umožnila odbornickou pomoc, snížila riziko pro uživatele. Pamatujte však, že i s těmito pozitivními změnami se doporučuje být při budoucím užívání kratomu opatrní. Pamatujte si také, že zdravotní stavy mohou být pro každého odlišné.
Zpět na blog