Regulovaný trh s kokainem? Politici se tvrdě staví proti

Regulovaný trh s kokainem? Politici se tvrdě staví proti

Národní protidrogový koordinátor, Jindřich Vobořil, připustil, že regulovaný trh s kokainem by mohl fungovat. Jeho nápad je však velmi provokativní a již se setkal s velkým nesouhlasem, hlavně ze strany vládních politiků. V této souvislosti vzbudil největší pozornost Marian Jurečka, předseda lidovců a ministr práce a sociálních věcí, který se vyslovil proti regulaci kokainu.

 

Vobořil má vlastní názor a tvrdí, že bychom měli regulovat různé látky podle jejich rizik, což je téma, které se nyní projednává ve společnosti. Kokain se podle něj řadí někde uprostřed, není jednou z nejrizikovějších látek jako heroin nebo fentanyl. Vobořil tvrdí, že bychom měli kapitulovat v boji proti drogám a udělat nějaké slušné podmínky té kapitulace.

Jurečka se k jeho názoru postavil velmi tvrdě a uvedl, že legalizace kokainu je naprosto mimo mísu. Jako politik ale hlavně jako otec pěti dětí odmítá, aby se u nás rozjížděl trh s tvrdými drogami. Na svém Facebook profilu zdůraznil, že Národní PROTIdrogový koordinátor by měl tvrdit něco jiného.

Mnoho odborníků se v této otázce také vyjádřilo. Například Jan Tříska, krajský radní, se domnívá, že legalizace kokainu by způsobila velký nápor na zdravotnické a sociální státy. Lidé by byli nuceni vyhledávat lékařskou pomoc v realitě a dále by se tato droga stala ještě dostupnější, což by mohlo vést ke vzniku ještě silnějšího trhu.

 

Další odborníci se přidávají k názoru Jurečky, říkají, že legalizace by vyvolala vlnu nepořádků v blízkosti škol a kontrolovaná prodejnost by byla naprosto nemožná. Ne všichni se však shodují s těmito argumenty a dokonce někteří politici se používají jako argument pro legalizaci látek.

 

Návrh Jindřicha Vobořila na regulaci trhu s kokainem je nepochybně kontroverzní. Odpůrci argumentují, že k legalizaci kokainu by se nemělo přistupovat, ať už z důvodů zdravotních, společenských nebo bezpečnostních. Na druhé straně existují i lidé, kteří se na návrhu podílejí a argumentují, že regulace může přinést řadu pozitivních věcí. Bez ohledu na to, jak to se situací bude vývoj mít, bude tato otázka naprosto jistě stále diskutována a vyvolávat vášně mezi odborníky a laiky.

Zpět na blog